Пасивна или нискоенергийна къща това е строителство, основна функция на което е ниска мощност- около 10 % специфична енергия за единица обем, използвани от повечето съвременни сгради. В идеалния случай една пасивна къща следва да бъде независима енергийна система , тя не изисква разходи за поддържане на комфортна температура , тъй като се отделя топлина от хората живеещи в нея, домакински уреди и алтернативни енергийни източници. Подгряването на водата се осъществява чрез : възобновяемите енергийни източници, като теrмопомпи или слънчеви колектори.
Термините „еко къща” или „умна къща” са идеални синоними на пасивна сграда, чиято цел е да следи за енергийна ефективност – потреблението на енергия в къщата. Разработването на енергийно ефективни къщи датира от историческата култура на северните народи , които искат да изградят своите домове, така че ефективно да се запази топлината и да бъдат консумирани по-малко ресурси.
В една такава къща остъкляването не бива да надвишава 10 %, защото по този начин се намаляват топлинните загуби. Обикновено на северната фасада липсват прозорци.
В няколко европейски страни като : Дания, Финландия, Германия и др. има специално разработени програми на правителството, с цел да се въведе пасивното строителство ( начало на ултра ниска консумациа- до 30 kwh куб.м годишно).
Сглобяемите къщи от дървесина са ниско енергийна сграда покриващи и най-ниските стандарти. Повече за топлоизолацията на сглобяемите къщи може да прочетете тук.
Към днешна дата тези съоражения са най-удобен и модерен вид сграда.